Storm -En tankedump

Direktlänk till inlägg 10 september 2009

åtta timmars fulsurf jag aldrig får tillbaka..

Av storm - 10 september 2009 23:30

Fick jag nåt å göra då? Bortsett från en rundgöng med ett svartlok från spår sju hände det niente.. satt framför en dator o fulsurfade i nästan åtta timmar.. Tråkigt, blää, gnäll, gnäll.. Imorgon kommer det att bli roligare!

Eller, vänta nu.. jag ska köra X40 fram å åter till Södertälje hela kvällen.. suck..

 
 
Ingen bild

Godsskada

11 september 2009 13:55

Jag tänkte faktiskt på dig idag...

I södra änden av spår 1 i Spå, hos Kuusakoski Recycling, ligger en hel trave krossade och buckliga brödrostar längs med spåret upp mot stoppbocken. Du kanske skall stanna till någon gång och ta med dig en hem? :-)

/Godsskada

 
Ingen bild

Godsskada

11 september 2009 18:25

Annars kan du ju alltid pröva på att köra fram & tillbaka mellan Södertälje Hamn och Nykvarn med flisvagnar en helkväll. Diesellok, alldeles för mycket vagnvikt och spärrfärd i D-skydd, avrundat med radioloksväxling i ösregn -kan det bli bättre? Tänk på att du även får många stimulerande samtal med fjärren Nr om varför dom absolut vill att du skall inhämta medgivande för att passera en hsi i stopp, _samtidigt_ som du är i ett D-skydd (och har haft samråd med htsm) _och_ dom vägrar att göra någonting överhuvudtaget med växlarna bortom signalen, inklusive bekräfta växelläge. Jag tror att jag bankade huvudet i förarbordet så pass mycket att jag har en spegelvänd ATC-panel instansad i pannan.

Inkonsekvens, du står och smygröker på en balkong ovanför godsbangården i Norrköping...

/Godsskada

 
Storm

Storm

12 september 2009 13:54

Roligt med flisvagnarna, dom är väl öppna? ..en vagnvikt som gradvis ökar i och med ösregnet..
Men en sjysst ATC-tribal i pannan är väl Rock, eller? :)
Så fort du "ser rött" i framtiden kan du trycka på stoppassageknappen, sen är det bara att gå vidare..
/storm

http://storm.bloggagratis.se

Från
    Kom ihåg mig
URL

Säkerhetskod
   Spamskydd  

Kommentar

Av storm - 19 juni 2015 10:43


Hej kära blogg, har inte skrivit här på väldigt länge. Livet tenderar att komma i vägen. Jag läste en annan blogg via Facebook som tog upp en tråkig del av lokförarnas vardag; påkörningar. (https://lokforaren.wordpress.com/2015/06/18/trots-traged...

Av storm - 27 september 2013 22:44


Första körpasset på en månad säger du? ..här kommer en bild på en silverfisk i alla fall.. ...

Av storm - 22 augusti 2013 10:01


Trångt i bajset idag.. (Edit, bild)

Av storm - 22 augusti 2013 09:55

Trångt i bajset idag.. [Bild]

Av storm - 13 augusti 2013 12:57

Andra dagen efter semestern och Falunvarv med silverfisk, vad kan gå fel.. dagen innan lyckades jag att byta alla lösenord utan att behöva ringa helpless en enda gång, tänk! Multade isär två gråsuggar utan att det började rulla/brinna eller liknande...

Om mig, som sådan:


Det är dumt att inte klaga..

Spennande lokfrågor:

27 besvarade frågor

Ti On To Fr
 
1
2 3 4
5
6
7 8 9 10 11 12
13
14 15 16
17
18
19
20
21 22 23
24
25 26 27
28 29 30
<<< September 2009 >>>

Tidigare år

Nyss:

Arkivet

Kategorier

Länkarnas avd.

Sadistiska stencilbyrån säger:

Begreppsförklaring, typ:

Tkl: Tågklarerare, en lirare som sitter framför en dataskärm och lägger tågvägar, ibland svarar han/hon i telefon. Kallas även för "fjärren".
Fjtkl: Samma, fast längre bort liksom..
JTF: Jätteviktig trafik föreskrift! ..NEJ! det var nåt annat, ja.. nåt om järnväg, typ.. Det är en bok som är en bestseller bland lokförare, kan man säga! På den gamla onda tiden hette den SÄO och framkallde lokförarångest en gång per år..
Cst: CentralStationen, Stockholm Centralstation, ja du fattar..
Nbt: Norra bantorget, Norra banantrollet, C-gruppen också kallat. kärt barn o allt det där. Här sköts lastning av mat, viss briefing av tågpersonal och sista-minuten klargöringar/vattentryckningar av tåg.
Ke: Karlberg, här vänder vi tåg som kommer söderifrån och ska avgå söderut (typ), aldrig undrat varför det ofta står en massa tåg under tunnelbanebron?
SMS: Seriell Multipel Styrning. En utrustning som medger att man kan styra ett lok från ett annat lok via UIC-kabeln.
UIC: Union Internationale des Chemins de Fer, det internationella järnvägsförbundets standard för datakommunikation på tåg (tack herr gods/lokskada).
Blankett 21: En blankett som ovan nämnda (fj)tkl kan diktera. Den medger, bland annat, att man kan köra förbi en röd signal vid växelfel odyl.
FIS: Felindikeringssystemet, ett något åldrat system som samlar in information från olika sensorer i maskinrummet. Om något "pajar" kommer det annonseras i denna monokroma tvåradiga datordisplay.
Sth: Största tillåtna hastighet, fattar ju vem som helst! Lite småviktigt att hålla reda på i tågbranchen..
DDU: Damn Distracting Utensil! Sade jag det där högt?! Eller, mja det var inte rätt! Dalek-Directed Undoing ska det vara! Hmm.. vänta nu.. Nej. Det är nån X40-grej, fråga inte så dumt!
Matarledning: En genomgående luftledning som förser vagnarna med luft till bromsar, dörrar och ev toaletter. Den håller ett tryck på en miljon Pascal! Mycket farlig! Godståg har generellt inte denna ledning utan sköter luftmatningen via:
Huvudledning: En genomgående luftledning som generellt håller 500 Kpa, alla tillkopplade vagnar har en styrventil som känner av trycksänkningar på denna ledning och tillsätter bromsen beroende på grad av detta. Systemet är i stort sett idiotsäkert eftersom ett brott på ledningen(läs "spontan frånkoppling") innebär en ovillkorlig tvärnit för tågets alla (i den situationen) delar.

Innehållsdeklaration:

 


Ovido - Quiz & Flashcards